Başvurusu Reddedildi: Cem Cengiz Uzan’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Neden Kabul Edilmedi?

Siyaset dünyası hareketli günleri yaşamaya devam ediyor. Seçimlere kısa bir süre kala ittifaklar ve cumhurbaşkanı adayları dikkat çekiyor. Siyaset gündeminin öne çıkan isimlerinden bir tanesi de Cem Uzan oldu. Eski Genç Parti genel başkanı Cem Uzan seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek istemişti. Ancak YSK Cem Cengiz Uzan ve kardeşi Murat Hakan Uzan’ın başvurularını reddetti. Peki Cem Cengiz Uzan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı neden kabul edilmedi?

Hadi detayları öğrenelim…

Tüm Türkiye 14 Mayıs Pazar günü yapılacak seçimlere kilitlenmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla gündem de bir hayli hareketlendi.

2023 seçimlerine oldukça kısa bir zaman kala siyaset dünyasındaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Özellikle de seçmeler tarafından oy verilecek cumhurbaşkanı adayları dikkat çekiyor.

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyenlerden başvuruları reddedilenler ve eksik evrakı bulunan başvurucularla ilgili kararları duyurdu.

Kurulun verdiği kararlara göre Murat Hakan Uzan ile Cem Cengiz Uzan’ın da başvuruları reddedildi.

Cem Uzan’ın cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için TBMM’de grubu bulunan bir parti tarafından önerilmesi ya da 100 bin imza toplaması gerekiyordu.

Uzan, sosyal medya hesabından ’19 Mart tarihinde YSK’ya resmi başvuruyu yapıyoruz. Yolumuz açık olsun. ♥️’ paylaşımıyla adaylık başvurusunu duyurmuştu.

YSK’nın Uzan ailesine verdiği kötü haberin ardından gündemi takip eden vatandaşlar konu hakkında bilgi sahibi olmak için arama motorlarına yöneldi.

Cem Uzan’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Reddedildi?

Cem Cengiz Uzan ve Murat Hakan Uzan’ın cumhurbaşkanlığı için aday başvurularını, bizzat YSK’ya yapmadığı belirlendi. 

Kurul tarafından belirlenenlere göre, Murat Hakan Uzan ile Cem Cengiz Uzan’ın başvuruları, adaylık müracaatlarının bizzat değil de vekil aracılığıyla yapılması gerekçesiyle reddedildiği ortaya çıktı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*