Beşiktaş-İstanbulspor maçında Şansalan’ın ‘devam’ kararı doğru mu? Tartışma yaratan pozisyon

Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig’in 26’ncı haftasında İstanbulspor’u konuk etti. Vodafone Park’ta oynanan karşılaşmada Ali Şansalan düdük çaldı. Ali Şansalan’ın yardımcılıklarını Cevdet Kömürcüoğlu ile Murat Altan üstlendi. VAR’da Alper Ulusoy, AVAR’da ise Onur Özütoprak yer aldı.

Beşiktaş – İstanbulspor maçındaki tartışmalı kararları eski hakemler değerlendirdi. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da Deniz Çoban, Seçim Demirel ve Bülent Yıldırım tartışmalı kararları değerlendirdi.

İşte Beşiktaş – İstanbulspor maçında tartışma yaratan pozisyonlarla ilgili yapılan yorumlar…

“İstanbulspor’da Simon Deli’nin tope elle müdahalesi var mı, devam kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Devam kararı doğru. Yandan orta yapıldığı anda Simon Deli topa başıyla vurmaya çalışıyor. Top iç orta yapıldığı için daha da falsolu geriye düşüyor, bacağına çarpıyor. Herhangi bir ihlal söz konusu değil, dolayısıyla devam kararı doğru.

Seçim Demirel: Aynı şeyleri görüyorum. Oyuncu topa neresiyle müdahale edeceğine karar veremedi. Herhangi bir ihlal yok. Devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Pozisyonda topun ele teması dahi yok.

“Beşiktaş’ta Vincent Aboubakar’ın yerde kaldığı pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Burada Ba ile Aboubakar arasında bir mücadele var. Aboubakar’ın ayağı sıkıştırılıyor mu, bu penaltı mı diye bir penaltı beklentiniz olabilir. Aboubakar, fiziksel mücadelede topa doğru gitmeyip sol adımını Ba’nın önüne koyuyor. Koyduğu için de Ba’nın ayağı sıkışıyor. Kaçınılmaz bir iki ayağın birbirine takılması söz konusu olacak ve Aboubakar da yere düşecek. Topa müdahale etmek yerine rakibe doğru ayağınızı açma hamleniz Ba açısından bir fauldür. Arkasından gelişen ikinci hamle ve oyuncunun kendini bırakması asla bir penaltı niteliğinde değil. Benim görüşüm böyle, hakemin de yanılmadığını düşünüyorum. Topla rakibin ayağına giren Vincent Aboubakar olduğu için hakemin hücum faul vermesi gerektiğini düşünüyorum. Pozisyonun devamında top İstanbulsporlu oyuncularda kaldığı için belki ondan dolayı bir düdük çalmamış olabilir. Büyük kararda yanılmadığı fikrindeyim. Penaltı cezasını gerektiren bir ihlal olmadığı kanaatindeyim hakem gibi.

Seçim Demirel: Aboubakar ve Ba topla oynamak istiyorlar ama Aboubakar topa yetişebilmek için ayağını baya bir fazla açtı, rakibinin önüne koydu. Ayağı orada kalınca da o müdahalesiyle de sarılı oyuncuya faullük bir harekette bulunuyor. Bozuyor daha doğrusu. Sarılı oyuncu da tam düşerken, ayağını Aboubakar’ın tam topuğuna takıyor ve bu hamleyi hisseder hissetmez Aboubakar kendini yere attı. Doğal olarak bir penaltı bekledi. Kısacası ben de burada bir penaltının olmadığını ama daha öncesindeki faul çalınsaydı daha doğru olurdu diye düşünüyorum. Eğer burada hakem yanılarak buna bir penaltı çalsaydı bile muhtemelen VAR müdahalesi olur ve bunu önceki faulden dolayı muhtemelen iptal eder diye düşünüyordum.

Deniz Çoban: Niye muhtemelen dediniz. Bazen bekliyoruz ama olmuyor. Olması gereken. Ben Bülent hocama muhalefet etmek için çıkmadım ama kararlarımız çakışıyor. ‘Büyük kararda yanılmamış o yüzden eleştirmedim’ diyor ama ben Ali Şansalan’ı bugün belki de sadece bu pozisyonda eleştiririm. İki tane faul var, yine çok iyi yerden bakıyor. İkisini de çalmıyor. Net bir faul var. Ayağını uzatırken siyahlı oyuncu rakiple topun arasına ayağını koyuyor ve bir faul yapıyor. Devamında da yere düşerken, Aboubakar’ı çelmeleyerek çok net bir şekilde düşürüyor. Ali Şansalan’ı eleştiriyorum. Penaltı yok, hücum faul var. Birini görseydi, baktığı yerde bir şey gördü derdim. Futbolda 2+2, 4 etmez. 4 etse makineler yönetir futbolu. Subjektif diyoruz. Tartışılmaz objektif kararlar vardır; top çizgiyi geçtiği zaman gol olur.

“İstanbulspor’da penaltı beklentisinde devam kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Bu bu akşam olan ceza alanındaki ikinci enteresan pozisyondu. Açılar futbolda gerçekten çok önemli. Bir açıdan bakıyorsunuz; normal bir ikili mücadele görünüyor. Karşı kale arkasından bakacağız; sanki arkadan kuvvetli bir itme varmış izlenimi veriyor. Bir bütün olarak baktığımızda, benim gördüğüm şu; Tayyip Talha Sanuç’a bakınca itiyor dersiniz. Loshaj napıyor? Ayağını Tayyip’e doğru götürüyor. Tayyip’in itme hamlesi çok daha güçlü görünüyor. Diğer açılardan değerlendirdiğimde ben burada bir ihlal görmüyorum. Bunun ikili bir mücadele olduğunu düşünüyorum. Loshaj’ın Aboubakar’ın yaptığı gibi bir penaltı almaya çalıştığını düşünüyorum. Hakemin devam kararının doğru olduğu fikrindeyim.

Seçim Demirel: Ortak bir top, her iki oyuncunun da niyeti aslında topla oynamak. Her iki oyuncu da formalarından tutmuşlar. Sonuçta ikili mücadele devam kararı doğru.

Bülent Yıldırım: Burada bile Tayyip’in şu anda Loshaj formasından çekiyor ve kendini yere bırakıyor.

Deniz Çoban: Ali Şansalan yine doğru yere gitmiş ama öndeki çekmeyi görme şansı yok. Ayağını önüne koyarak, arkadan bir temas alıp, penaltı almaya çalışıyor.

“İstanbulspor’da Ethemi’nin yerde kaldığı pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Valon Ethemi gidiyor, topla oynayamıyor. Colley ile kaleci arasında kalıyor, düşüyor. İlk izlenimimde şüphelendim. Hemen potansiyel penaltı diye notumuzu aldık. İhlali yapacak kim? Defans oyuncusu. Colley’in olası bir ayak sıkıştırması var mı? Kaleci hiçbir şey yapmıyor. Colley ayağını savurdu, sıkmaya çalıştı topu sıkamadı. Sonra arada düştü. Valon Ethemi’nin ayağına bir darbe yok, basma yok, ikinci oyuncunun arasında kaldı. Hiçbir şekilde penaltıyı gerektirecek; bir tutma, kısıtlama, vurma, çelmeleme, hiçbir şey görmedim. Devam kararı doğru.

Seçim Demirel: İki tane defans oyuncusu, bir tane hücum oyuncusu… Üçü de topla oynamak istiyor, üçü de başaramıyor. Defans oyuncusu ayağını topla oynamak için sarılı oyuncunun önüne doğru uzatıyor ama bu müdahale, kesinlikle hücumun hareketlerini kısıtlamıyor. Devam kararı doğru, penaltıyı gerektirecek bir ihlal yok.

Deniz Çoban: Savunma oyuncusu büyük risk alıyor ve ters ayakla müdahalede bulunuyor. Aslında ters ayakta bu müdahalede bulunduğunuz zaman risk almışsınız demektir. Topa uzanıyor, topa dokumanıyor. Aslında bu anda penaltı olması çok muhtemel. Fakat uzattığı ayak belli belirsiz hücum oyuncusunun göğsüne temas ediyor, oyuncunun hareketlerini kısıtlayacak bir temas değil. Oyuncu topa vurmak için pozisyon alırken, dengesini kaybedip düşüyor. Futbol temas oyunu. Bu temas oyuncunun ayağını etkilemiyor. Hakem burada devamdan yöne taktirini kullandı. Hakem devam diyorsa, devamın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Buna penaltı çalsaydı, ‘ben devamı daha doğru bulurdum’ diyordum. Tam benim düşündüğüm gibi düşünmüş. Devam kararı doğru.

“Aboubakar’ın havalandırdığı topta elle müdahale var mı, devam kararı doğru mu?”

Seçim Demirel: Burada bir elle oynamadan bir penaltı beklentisi var. Çok yakın bir mesafeden gelen bir top. Kol kapalı, doğal konumda ve kola temas da göremiyorum zaten. Hiçbir şekilde bir penaltıdan bahsedemeyiz.

Bülent Yıldırım: İdeal bir yer, ideal bir açı. Kamerayı sabitleyip, temas noktasını tespit etmeye çalışıyor. Doğru yer alma, devam kararı doğru. Dolayısıyla kendisini de kutluyorum.

Deniz Çoban: Aslında yeterli yakınlıkta değil fakat uzakta kalmış olsa bile duruyor, kamerayı sabitliyor. Penaltı olması söz konusu değil, eline geldiği bile belli değil ama kendinden emin bir şekilde 2-3 defa ‘yok’ işaretini yaptı. Onu yaptıktan sonra bazen penaltı çıkabiliyor hakem de zor durumda kalıyor. Dolayısıyla biraz daha dikkatli olmak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir