FTX Influencer’larına Dava Açıldı 

İflas eden kripto varlık platformu FTX’i tanıtan Youtube influencer’larına toplu dava açıldı.

Tanınmış Youtuber’lardan oluşan bir grup, FTX yatırımcılarının açtığı toplu dava ile karşı karşıya. İçerik oluşturucuların FTX’i tanıtmanın yanı sıra, kayıtsız menkul kıymetler olduğu iddia edilen borsanın getiri sağlayan hesaplarını (YBA) tanıttıkları da iddia ediliyor.

Birçok Ünlünün Yer Aldığı Davalar Hala Sürüyor

ABD Bölge Mahkemesi Florida Güney Bölgesi Miami bölümünde açılan toplu dava, bazı önde gelen Youtube influencer’larının, borsa tarafından kendilerine ne kadar ödeme yapıldığını açıklamadan FTX’in YBA’larının milyonlarca takipçisine satışını teşvik ettiğini iddia ediyor.

Dava, ABD vatandaşı ve Okhlahoma’da ikamet eden Edwin Garrison ile Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta ikamet eden diğer mağdurlar tarafından açıldı. Bu mağdurların hepsinin FTX’te YBA hesapları bulunuyordu.

Dava edilen influencer’lar arasında ise Kevin Paffrath, Brian Jung, Graham Stephan, Ben Armstrong, Tom Nash ve Creators Agency’nin kurucusu Erika Kullberg yer alıyor.

Paffrath, Stephan ve Nash, FTX’in iflasından sonra Youtube kanallarındaki videoları kaldırmış ve bunların yerine özür videoları yayınlamıştı.

FTX mağdurlarının açtığı davayla başı dertte olan birçok ünlü isim de bulunuyor. Bu isimler arasında NBA efsanesi Shaquille O’Neal, Japon Tenis sporcusu Naomi Osaka, Tom Brady, Gisele Bündchen, Trevor Lawrence ve Kevin O’Leary yer alıyor.

FTX’in iflasından sonra, FTX ile anlaşması olan profesyonel basketbol takımı Golden State Warriors’a da dava açılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir