İtalya, ChatGPT Kısıtlamasının Kalkması İçin Şeffaflık Talep Ediyor

İtalyan düzenleyici kurum, ChatGPT üzerindeki kısıtlamaları kaldırmak için kullanıcı gizliliğini korumak amacıyla artırılmış şeffaflık ve yaş doğrulama önlemleri talep etti.

Veri korumasından sorumlu İtalyan düzenleyici kurum, ChatGPT’ye uygulanan kısıtlamayı kaldırmak için gerekli adımları belirledi. Mart 2023’te verilen bir emir ile ChatGPT’nin İtalya’da kullanımı yasaklanmıştı. Düzenleyici kurum, yapay zeka sohbet botu hizmetinin AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) ihlal ettiğinden şüphelenmiş ve ABD merkezli firmanın ülkede ikamet eden bireylere ait verilerin işlenmesini durdurmasını zorunlu kılmıştı.

Düzenleyici Kurum 30 Nisan’a Kadar Süre Verdi

Düzenleyici kurum, OpenAI’nin şeffaflığını artırmasını ve veri işleme uygulamalarını kapsamlı bir şekilde özetleyen bir bilgi bildirimi yayınlamasını talep ediyor.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, OpenAI’nin reşit olmayanların ChatGPT’ye erişimini engellemek için derhal yaş sınırlaması tedbirleri uygulaması ve daha sıkı yaş doğrulama yöntemleri benimsemesi istendi. Düzenleyici kurumun taleplerine göre OpenAI, tüm kullanıcıların ChatGPT tarafından kendileri hakkında oluşturulan yanlış bilgiler için düzeltme talep etmek veya verilerini silmek de dahil olmak üzere kişisel verileriyle ilgili haklarını kullanmalarını sağlamalıdır.

Düzenleyici kurum, OpenAI’nin kullanıcılara algoritmalarını eğitmek amacıyla verilerinin işlenmesine itiraz etme seçeneği sunmasını da zorunlu kılıyor. Buna ek olarak, OpenAI’nin İtalya’da bir farkındalık kampanyası yürütmesi ve bireyleri bilgilerinin yapay zekalarını eğitmek için işlendiği konusunuda bilgilendirmesi gerekiyor.

İtalyan Veri Koruma Ajansı (DPA), OpenAI’nin bu görevleri tamamlaması için 30 Nisan’a kadar süre verdi. Ancak, daha esnek bir yaş doğrulama sistemine geçme konusundaki talep için bir miktar ek süre tanındı. Buna göre, OpenAI’nin 18 yaş sınırını uygulamak için 31 Mayıs’a kadar süresi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir