Koca’ya zor soru: Depremde Crush sendromlu kaç kişi yaşamını yitirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından enkazdan sağ çıkarılan bin 600 kişide crush (ezilme) sendromu görüldüğünü açıkladı. İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Crush sendromu tanısı konmuş ve buna bağlı olarak ameliyata alınan kaç vatandaşımız bulunmaktadır? Crush sendromu tanısı konmuş kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir” diye sordu.

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından enkazdan kurtulan yurttaşların crush (ezilme) sendromu nedeniyle böbrek yetmezliği ile mücadele etmek zorunda kaldığına dikkat çekti. İlgezdi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Hayat kurtarmak, bir insanı sadece molozların altından çıkarıp kaderine terk etmek değildir. Enkaz altından cansız bedenleri çıkarılan ve defnedilen kaç vatandaşımızın donarak öldüğü konusunda net bir bilgi elimizde yok. Defin raporlarında bu bilgilerin yer alıp almadığını toplum olarak bilmek istiyoruz. Yine sağ kurtulan vatandaşlarımızdan kaç kişinin uzvunu kaybettiği bilinmiyor. Sağ kurtulup uzvunu kaybeden depremzedelerle ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor? Protezler ve rehabilitasyon konusunda da verilen desteklerin ne olduğunu toplum olarak bilmek istiyoruz. Molozların üstüne çıktığı andan itibaren ona sağlık hizmeti sunabilmek, onu sağlığına kavuşturmaktır. Sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye de soru önergesi veren İlgezdi, Bakan Koca’dan şu soruların yanıtını istedi:

“Crush sendromlu kişi, enkaz altından çıktığında konuşabilir ve sağlıklı gibi görünebilir. Ancak bir süre sonra ezilen doku proteinleri kana karışır ve başta böbrek olmak üzere kalp ve akciğer bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Türk Böbrek Vakfı istatistiklerine göre, bin 600 civarında hastada ezilme sendromu tespit edildi. Bin 600 hastanın bin 200’ünde akut böbrek yetmezliği geliştiği saptandı. Bu rakamlar, çok ciddi rakamlar olup hastaların takibi gerekmektedir.

ÖLÜM NEDENLERİ NE

Enkaz altından çıkartılan kaç vatandaşlarımızın ölüm nedeni kayıtlara soğuktan donma olarak geçmiştir? Ezilme (crush) sendromu tanısı konmuş ve buna bağlı olarak ameliyata alınan kaç vatandaşımız bulunmaktadır? Crush sendromu tanısı konmuş kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir?

Enkazdan kurtarılan kaç vatandaşımızda omurga yaralanması tespit edilmiştir? Buna bağlı olarak, kalıcı engel durumu oluşan kaç vatandaşımız bulunmaktadır? Uzuvlarını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı kaçtır, hangi uzuvlarını hangi seviyeden kaybetmişlerdir? Uzuvlarını kaybeden vatandaşlarımıza psikolojik destek sağlanması ile ilgili bir çalışma başlatılmış mıdır? Deprem felaketinden kaynaklı iş göremez raporu almış ve uzuvlarını kaybetmiş vatandaşlarımız ile ilgili olarak diğer bakanlıklarla ortak bir çalışma yürütülmeye başlamış mıdır?

Enkazdan kurtulan ve hastanede tedavisi tamamlanan ve tedavisi devam eden kaç çocuk vardır? Kaç çocuk ailelerine veya bakmakla yükümlü olan aile yakınlarına teslim edilmiş midir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir