Mahkeme, Han’ın partisini haklı buldu: Seçim erteleme anayasaya aykırı

Pakistan Anayasa Mahkemesi, Pencap ve Hayber Pahtunhva’da genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin 8 Ekim’e ertelenmesi kararını anayasaya aykırı bularak bozdu ve Pencap’ta seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasına karar verdi.

AA’nın haberine göre, Anayasa Mahkemesi, eski Başbakan İmran Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisi’nin (PTI), Seçim Komisyonu’nun iki eyalette seçimlerin ertelenmesi kararına ilişkin itirazını değerlendirdi. Mahkeme heyeti, anayasanın Seçim Komisyonu’na seçimleri erteleme hakkı vermediğini belirterek, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde seçimlerin 8 Ekim’e ertelenmesini anayasaya aykırı buldu.

HAYBET PAHTUNVA EYALETİNE İLİŞKİN DAVA SÜRECEK

Pencap ve Hayber Pahtunhva’da seçimlerin ertelenmesi kararını bozan Anayasa Mahkemesi heyeti, Pencap’ta seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, Hayber Pahtunhva eyaletine ilişkin duruşmanın ise süreceğini bildirdi.

Kararı değerlendiren PTI Genel Başkan Yardımcısı Şah Mahmud Kureşyi, mahkeme kararını ‘tarihi’ olarak yorumlayarak, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ne olmuştu?

Koalisyon hükümeti, genel seçimlerin ve eyalet seçimlerinin 8 Ekim’de aynı gün yapılacağını açıklamıştı. Eski Başbakan İmran Han, Seçim Komisyonunun Pencap ve Hayber Pahtunhva’da nisan ve mayısta yapılması planlanan seçimleri 8 Ekim’e ertelemesine karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Seçim Komisyonu, Pencap ve Hayber Pahtunhva’da nisan ve mayısta yapılacak seçimlerin ekonomik maliyet ve güvenlik gerekçesiyle 8 Ekim’e ertelendiğini duyurmuştu.

Han’ın kararı doğrultusunda PTI, iktidarda olduğu Pencap Eyalet Meclisini 14 Ocak’ta feshetmişti. Bu kararın ardından 18 Ocak’ta da Hayber Pahtunhva’da Meclis feshedilmişti.

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan 2022’de yapılan güven oylamasında, 174 ‘hayır’ oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü. Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak Başbakan seçilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir