Moody’s ve Goldman Fed’in bu ay faiz artırmasını beklemiyor

Investing.com – Moody’s (NYSE:MCO) Analytics baş ekonomisti Mark Zandi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son banka iflaslarını çevreleyen “belirsizlik yükü” nedeniyle Mart ayı toplantısında faiz oranlarını artırma olasılığının düşük olduğuna inanıyor.

CNBC‘nin aktardığına göre Zandi, son birkaç gündür yaşanan finansal çalkantının Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda para politikası kararlarını kesinlikle etkileyeceğini söyledi.

Zandi, “Sanırım son günlerde bankacılık sistemine ve piyasaları sarsan banka iflaslarına odaklanıyorlar.” dedi.

Zandi’ye göre, “Burada çok fazla belirsizlik var,” ve sonuç olarak Fed temkinli olmak isteyecektir. “Gelecek haftaki toplantıda faiz oranlarını artırmama kararı alacaklarını düşünüyorum.”

ABD’li düzenleyiciler Cuma günü SVB Financial Group’u (NASDAQ:SIVB) kapatmış ve 2008 finansal krizinden bu yana ABD’deki en büyük ve tarihteki ikinci en büyük banka iflasında mevduatlarının kontrolüne el koymuştu.

ABD ekonomisi yüksek enflasyonla mücadele etmeye devam ederken, Fed’in faiz oranı hesaplaması daha karmaşık hale gelebilir. Salı günkü TÜFE verileri enflasyonun Şubat ayında yükseldiğini ancak beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini gösterdi.

Zandi, enflasyonun ABD ekonomisi için bir sorun olmaya devam etse de “yavaşladığını” ve doğru yönde ilerlediğini söylüyor.

Zandi faiz artışlarına ara verilmesi çağrısında yalnız değil. Pazartesi günü Goldman Sachs (NYSE:GS), Fed’in bu ay faiz artırmasını beklemediğini söyledi. Ancak piyasa hâlâ önümüzdeki hafta 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

Goldman Sachs, Silicon Valley Bank’in çöküşünün ardından “bankacılık sistemindeki stresi” gerekçe göstererek Mart toplantısında artık bir artış beklemediğini belirtti.

Piyasa beklentileri son günlerde önemli ölçüde değişti ve çeyrek puanlık bir artış artık daha olası görülüyor. Ancak daha önce 25 baz puanlık bir artış gören Goldman analistleri, Fed gelecek hafta toplandığında herhangi bir artış beklemiyor.

Haber: Laura Sánchez

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir