Morgan Stanley Endeksine Dayalı İlk ETP’de Bu Altcoinler Var!

Avrupa, Morgan Stanley endeksine dayalı ilk ETP’sine merhaba diyor. ETP, Nisan ayında Almanya’nın Deutsche Börse XETRA’sında piyasaya sürülecek olan önde gelen 20 dijital varlığı izleyen yeni bir MSCI endeksine dayanacak. Peki, endekste hangi altcoinler yer alıyor?

ETP’de bazı altcoinler hariç tutulurken, önde gelen kriptolar yer alıyor

Dijital varlığa dayalı bir menkul kıymetler sağlayıcısı olan ETC Group, bugün Morgan Stanley’den alınan bir endekse dayalı olarak Avrupa’nın ilk endeks tabanlı kripto ETP’sini listeleyeceğini duyurdu. ETP, MSCI Digital Asset Select 20 ETP’ye dayalı olacak ve Nisan ayında Almanya’nın Deutsche Börse XETRA’sında piyasaya sürülecek. MSCI, endeksi bu ayın başlarında ETC Group’un girdileriyle geliştirdi ve her bir bileşeni maksimum %30 ile sınırladı.

Endeks, stablecoin’ler, gizlilik tokenlerini ve meme coin’lerini hariç tutuyor. Bunlar haricinde lider kripto Bitcoin (BTC), lider altcoin Ethereaum (ETH) ve Solana (SOL) dahil olmak üzere 20 ‘lider dijital varlığın’ değerini izliyor.

ETP, endeks kompozisyonuna ve ağırlığına göre soğuk depoda yatırılan dayanak varlıklarla fiziksel olarak desteklenecek. Standart menkul kıymet hesaplarına sahip yatırımcılar, listelendikten sonra hisse senetleri veya ETF’ler gibi ürünü alıp satabilecekler. ETC Group’un CEO’su ve kurucusu Tim Bevan, bunun kripto piyasasındaki ilk gerçek geniş pazar endeksi ETP olduğunu söyledi. Bevan, endeksin kapsamının yeni ETP’yi yatırımcılar için ideal bir varlık tahsis aracı haline getireceğini kaydetti.

AB ve ETP’ler

Avrupa’da ilk ETP, 2015’te piyasaya sürüldü. Bu yüzden Avrupa, çeşitli kripto borsalarında işlem gören ürünler için uzun süredir verimli bir zemin oldu. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC’nin fiyatını izleyen bir ürün olan Bitcoin Tracker One’ın piyasaya sürülmesinden bu yana, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Almanya’daki Avrupa borsalarının her biri çeşitli dijital varlık ETP’lerini listeledi. Bununla birlikte, bu ETP’lerin yalnızca bir kısmı endekslere dayalıydı ve hiçbiri bir MSCI endeksine dayalı değildi.

Morgan Stanley Capital International, dünya çapında çok çeşitli varlıkları kıyaslamak için temel bir araç görevi gören endekslerin önde gelen sağlayıcısı konumunda bulunuyor. MSCI endeksine dayalı bir ETP, Avrupa kripto endüstrisi için kayda değer bir ilerleme. Çünkü geleneksel finanstan gelen yatırımcılar için kripto piyasasını meşrulaştırıyor. MSCI tematik endeksler başkanı Stephane Mattatia’ya göre, kripto piyasası hızla gelişiyor ve yatırımcıların kripto para birimlerine erişim talebini artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir