Tarihteki Önemli Yatırımlara Göz Atıyoruz: 1923 Yılında Açılan Wembley Stadyumu’nun Tarihi ve Maliyeti

Avrupa’nın en büyük ikinci stadyumu kabul edilen Wembley Stadyumu’nu daha önce duydunuz mu? Peki bu devasa stadyumun tarihini ve bu stadyum için ne kadar para harcandığını biliyor musunuz? Biraz şaşırmaya hazır olanları içeriğimize doğru alalım!

Resmi ismi İmparatorluk Stadyumu olan Wembley Stadyumu, İngiltere’nin en önemli spor alanlarından biri olarak tarihte yerini aldı.

Pek çok olimpiyata ve futbol şampiyonasına ev sahipliği yapan stadyum temeli atıldığından beri Avrupa’da en fazla konuşulan stadyumlardan biriydi.

1923 yılında yapıldığında sadece Birleşik Krallık sergisi olarak kullanılması ve sonrasında da hemen yıkılması kararlaştırılmıştı.

Fakat o dönemin ünlü iş insanı James Stevenso stadyumun yıkılmasını engellemek istemiş ve yıkılmaması için de  Kral V. George’u ikna etmeyi başarmıştı.

82 bin kişilik kapasiteye sahip stadyum 1948 Olimpiyat oyunlarına da ev sahipliği yaptı.

Bununla birlikte 1996 EURO finaline, 5 kez Şampiyonlar Ligi finaline ve 1966 FIFA Dünya Kupası Finali gibi pek çok önemli spor etkinliğinin de finaline ev sahipliği yaptı.

Burası o kadar büyük bir stadyumdu ki, bugüne kadar en yüksek seyirci rekoru 1988 yılında Michael Jackson tarafından bu stadyumda kırıldı.

Bad World Tour kapsamında Michael Jackson verdiği 7 konserde 504 bin seyirciye ulaşarak rekora imza attı.

Mimar John Simpson ve Maxwell Ayrton tarafından yapılan ve 300 gün içerisinde bitirilen stadyumun maliyeti ise o dönem 750.000 sterlindi.

1963 yılında yenilenen stadyum 2000 yılında kullanıma kapatıldı…

Kapatılan stadyum yıkıldıktan sonra 2003 yılında aynı yerde aynı isimle yeniden stadyum yapıldı.

90 bin kişilik kapasiteye sahip yeni Wembley Stadyumu ise 798 milyon sterlin tuttu. Yeni stadyumun en büyük farkı üstünün açılıp kapanabilir olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir