Türkiye ithalatı patlattı, Rusya şampanyayı!

Bloomberg’in bildirdiğine göre Cenevre merkezli Trade Data Monitor verilerine göre, ithalatta bir artışın meydana geldiği bazı ülkelerin söz konusu ürünleri Rusya’ya yeniden ihraç etmiş olabileceği düşünülüyor. Trade Data Monitor’den alınan bu verilerde, Türkiye’den Rusya’ya şampanya ihracatının 2022’de yüzde 182 arttığı görüldü.

10haber.net’e bilgi veren alkollü içki piyasanın en büyük oyuncularından birinin genel müdürüne göre, Türkiye’nin şampanya ithalatının artmasının iki nedeni var. Bunlardan birincisi Türkiye’de tarımda yüzde 150’den fazla olan üretici fiyat artışının Fransa’da en fazla yüzde 20 olması. Bu yerli alkollü içkilerde fiyatı yukarı çekerken Fransa’dan ithal edilen şampanyanın nispeten ucuz kalmasına neden olduğu için bir talep artışı yaratıyor.

İkinci neden ise Rusya’nın ve Türkiye’ye tatil için gelen Rusların talebi. Türkiye’nin, Rusların ağırlık olarak bulunduğu tatil yörelerinde şampanya satışlarının patladığını gözlemlediğini söyleyen genel müdür “Hem ülkemizde tüketiyorlar, hem de beraberlerinde Rusya’ya götürüyorlar. Bu da talebi ve dolayısıyla Türkiye’nin şampanya ithalatını artırıyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir