Türkiye’ye dikkat çekerek uyardılar! ‘Yakın zamanda olacak ve benzeri görülmeyecek’

Dünya genelinde kuraklık tehlikesi ve iklim değişiklikleri gündeme gelirken, Almanya merkezli Max Planck Ensititüsü’nün bilim dergisi Reviews of Geophysics’den yeni bir araştırma geldi. Söz konusu derginin yayınlanan araştırması Türkiye için yaklaşan tehlikeyi vurguladı ve olabilecek tehlikeleri anlattı.

Türkiye’ye dikkat çekerek uyardılar: ‘İklim değişikliği merkezi’

Yapılan araştırmaya göre, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’da, yakın zamanda benzeri görülmemiş aşırı hava olayları görülebilecek. Ayrıca bölge “iklim değişikliğinin merkezi” olarak tanımlanırken, bulunduğumuz bölgede sıcaklık artış hızının küresel ortalamanın neredeyse iki katı olduğu ifade edildi.

“Kuraklık ve toz fırtınaları yaşanabilir”

Bölgede bulunan bu ülkelerin gelecek senelerde sıcak hava dalgaları, kuraklık, toz fırtınaları, aşırı yağış gibi krizler yaşayacağı vurgulandı. Ayrıca yine yüzyılın sonuna dek bölgede sıcaklıkların 5 dereceye kadar artacağı, özellikle yaz aylarında benzeri görülmemiş kavurucu sıcaklar meydana gelebileceği öngörülüyor.

Doğu Akdeniz ve Orta Doğu için tehlike uyarısı

Eğer gerekli önlemler alınmazsa Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’nun çok ciddi bir iklim krizinin etkisi altına gireceği ifade edildi.

Yağış miktarının da azalmasıyla bölgede çok ciddi bir su ve gıda krizi yaşanabilir. Bütün bu ekonomik sektörler de krizden etkilenebilir. Bunun yanı sıra bölgede yaşayan 400 milyon kişi büyük sorunlarla karşılaşabilir. Denizlerde ve okyanuslarda su seviyelerinin yükselmesi sonrası pek çok yerde kıyı bölgeler ve tarım alanları yok olmanın eşiğine gelebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*