Al Jazeera’dan çok kritik Türkiye haberi: Bunu başka kim yapabilirdi ki?

Türkiye’nin Gazze’deki insanlık dramı için maddi-manevi desteğinin yanısıra, diplomatik yollarla da bu katliamı durdurmak için mücadele ediyor.

“BUNU ERDOĞAN’DAN BAŞKA KİM YAPABİLİRDİ Kİ?”

“Clash Report” adlı bir X hesabının aktardığı açıklamalara göre, Katar merkezli Al Jazeera televizyonun İstanbul Büro Şefi Abdulazim Mohammed, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dünyada İsrail’i “terör devleti” olarak adlandırabilen tek cumhurbaşkanı olduğunu belirtti:

“Erdoğan, dünyada İsrail’e ‘terörist devlet’ diyebilen tek cumhurbaşkanıdır. Netanyahu’yu yargılanması gereken bir suçlu, bir kasap olarak tanımlayan tek kişidir. Bunu söyledi ve her gün tekrarladı.”

Erdoğan’ın, Hamas’ı bir “direniş hareketi” olarak adlandırdığına değinen Mohammed, “Erdoğan, mevcut kriz ışığında Hamas liderliğini kabul eden bir cumhurbaşkanı. Bunu başka kim yapabilir?” diye sordu.

“HAKAN FİDAN, GAZZE İÇİN BUGÜNE KADAR AÇIKLANMAMIŞ ÇOK ŞEY YAPTI”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT’in yürüttüğü kritik temaslar hakkında da bilgi veren Al Jazeera çalışanı, “Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, krizin başından bu yana Hamas liderliğiyle üç kez görüştü. Hakan Fidan, sessiz hareket eden biri. Gazze’nin menfaatine -henüz açıklanmamış- pek çok şey yaptı. Hamas’ın liderleri bu konuda konuşacak en iyi mercidir.” dedi.

“MİT BAŞKANI, HAMAS’LA SÜREKLİ TEMAS HALİNDE”

MİT’in çalışmalarına dair de konuşan Mohammed, “MİT Başkanı (İbrahim Kalın), savaşın başından beri Hamas liderliğiyle sürekli iletişim ve koordinasyon halinde. Hamas liderliği ve kadroları, siyasi ve medya çalışmalarını Erdoğan’ın emriyle Türkiye’den yönetiyor.” ifadelerini kullandı.

“BEDELİNİ AĞIR ÖDERLER”

Gazze’de yaşanan acılara başından beri en büyük tepkiyi veren Erdoğan, en son, İsrail’in Hamas tehdidine de sert tepki göstermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistin dışında yaşayan (bu ülkelere Türkiye de dahil) Hamas üyelerine yönelik suikast planlarına ilişkin, “Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde şunu bilmeleri gerekir ki bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x