Aynı tas aynı hamam! CHP’de Özgür Özel’le hiçbir şey değişmedi

  •     Haber7-ÖZEL

Cumhuriyet Halk Partisi‘nde Kemal Kılıçdaroğlu döneminde genel ve yerel seçimlerde kazanmak amacıyla HDP‘ye ve PKK’ya tepki gösterilmemesi geleneği, yeni genel başkan Özgür Özel döneminde de devam ediyor. 5 Kasım 2023‘te gerçekleştirilen kurultayda genel başkan seçilen Özel, 50 günlük genel başkanlık döneminde ilk sinyalleri verdi. 

KILIÇDAROĞLU DÖNEMİNDE CHP-HDP İLİŞKİSİ

Kemal Kılıçdaroğlu döneminde Türk siyasetine ‘Terör’ gölgesi düşürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı siyasi hayatının hiçbir döneminde seçim kazanamayan Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütünün siyasi kanadı HDP dahil herkesle gizliden ve açıktan işbirliği yapmaktan çekinmedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu döneminde TBMM’deki teröre karşı bildirilere mesafeli dururken, terör hedeflerinin imha edilmesi için çıkarılan tezkerelerin birçoğuna da HDP ile birlikte hareket ederek oy verilmedi. 

Kılıçdaroğlu 3 Mayıs 2011‘de genel başkanı seçildikten sonra Hakkari’de yaptığı ve bir tane Türk bayrağının olmadığı mitingde “Avrupa’da kabul edilen yerel yönetimler özerklik şartını aynen kabul edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı olduğu dönemde en açık mesajını katıldığı bir televizyon programında verdi. 20 Ekim 2014‘te bir programa çıkan Kılıçdaroğlu YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini belirterek “Biz YPG’yi terör örgütü olarak görmeyiz. YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur.” dedi. 

600’e yakın güvenlik görevlisinin şehit olduğu Hendek operasyonları esnasında Kılıçdaroğlu bildiği yoldan ilerledi. Kılıçdaroğlu, askerlerimize saldıran PKK’lı teröristler için “Barikatları kuran arkadaşlar” ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu’nun A takımından olan Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi ve eski Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, terörist cenazesine katıldı. 

Kılıçdaroğlu döneminde bu ve bunun gibi birçok CHP-HDP/PKK ilişkisi yaşanırken Özgür Özel döneminde de benzer ilişkilerin yaşanacağının ilk sinyalleri verildi. 

ÖZGÜR ÖZEL DÖNEMİNDE CHP-DEM PARTİ İLİŞKİSİ

CHP’lilerin büyük umutlarla ‘değişim’ sloganlarıyla Kemal Kılıçdaroğlu dönemine son vermesi ardından ise Özgür Özel’in genel başkan olarak göreve başlamasıyla da 50 günlük dönemde yaşananlar CHP’de hiçbir şeyin değişmediğini gözler önüne serdi. 

Özgür Özel CHP Genel Başkan seçilmesinden sayılı günler sonra ilk skandalına imza attı. Özel, 14 Aralık günü sabah Pençe bölgesinde terör örgütü PKK’nın şehit ettiği 25 yaşındaki Teğmen Eril Alperen Emir’in Ahmet Hamdi Akseki Camii‘ndeki cenaze törenine katılmasının ardından aynı günün akşamı yerel seçim için terör destekçisi DEM Parti ile pazarlık masasına oturdu. Özel, insanlarla dalga geçercesine şehit cenazesinden çıkarak ittifak için DEM Parti’nin kapısını çaldı. 

BİLDİRİYE İMZA ATMADI

Irak’ın kuzeyinde 12 askerimizin alçakça şehit edilmesinin ardından ise CHP’nin tavrı bir kez daha tepki çekti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin imzalarıyla terör örgütü PKK’ya karşı ortak bildiri yayınlanırken, CHP ve DEM Parti yine imza atmadı. 

Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından CHP içerisinde PKK ismi geçmeyen bir bildiri yayınladı. CHP bildirisinde ‘PKK’ isminin geçirilmemesine dikkat edilirken “Terörü, hain terör örgütünü ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz.” denildi. 


ÖZEL DE KILIÇDAROĞLU GİBİ ŞEHİT CENAZELERİNDEN KOVULUYOR

Türk halkı CHP‘de yaşananları hayretle takip ederken tepkiler özellikle şehit cenazelerinde gün yüzüne çıkıyor. Kılıçdaroğlu, genel başkanlığı döneminde HDP desteği ve ikiyüzlülük nedeniyle katıldığı birçok şehit cenazesinde tepki toplarken, bugün aynı durumu Özgür Özel de yaşamaya başladı. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, memleketi Manisa’da katıldığı şehit cenazesinde büyük tepki topladı. Şehit Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak‘ın Manisa’daki cenaze törenine katılan Özel, vatandaşlar tarafından protesto edildi. CHP Genel Başkanı korumalar ve güvenlik eşliğinde caminin bahçesine girerken, vatandaşlar ‘Özgür dışarı’ sloganları attı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x