Bir hekim daha intihar etti: Üzgünüz, yastayız ve isyandayız

Urfa’da 26 yaşındaki Dr. Ronahi Satı intihar etti. Şanlıurfa Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada “Üzgünüz, yastayız ve isyandayız” denildi.

Şanlıurfa Tabip Odası, Urfa’da 26 yaşında bir doktorun yaşamına son verdiğini duyurdu. Evinde ölü olarak bulunan Ronahi Satı memleketi Diyarbakır’da toprağa verilecek. 

Şanlıurfa Tabip Odası’nın açıklamasında “Sağlık ortamının içinde bulunduğu zorluklar, sadece bir bireyin değil, tüm sağlık camiasının sorunudur” denilerek şu ifadeler kullanıldı: 

“Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi’nde pratisyen hekim olarak görev yaparken çalışma koşullarının ağırlığı nedeniyle istifa eden Dr. Ronahi SATI’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Bu trajik kayıp, hekimlik mesleğinin içinde bulunduğu zorlu koşulları bir kez daha gündeme getirmektedir.

Sağlık ortamının içinde bulunduğu zorluklar, sadece bir bireyin değil, tüm sağlık camiasının sorunudur. Dr. Ronahi SATI’nın ailesine, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ancak sadece başsağlığı dilemek yetmez, bu trajedinin bir daha yaşanmaması için adımlar atılmalıdır.

Ekonomik krizle birlikte hekimlerin karşılaştığı güvencesizlik, yoğun ve güvensiz çalışma koşulları, mobbing ve sağlıkta şiddet gibi sorunlara karşı sessiz kalmamak, birlikte mücadele etmek zorundayız. Yaşamak ve yaşatmak için, emeğimizin hakkını aramak için tüm meslektaşlarımızı bir araya gelmeye ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Hekimler, mevcut politikalar yüzünden umutsuz ve mutsuz. İnsan onuruna yaraşır koşullarda çalışmak ve geleceğe umutla bakmak istiyoruz. Üzgünüz, Yastayız ve İsyandayız!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x