Ekoloji Hareketi: UNESCO listesindeki Hevsel Bahçeleri’nde ağaç kıyımı yapılıyor

Ekoloji Hareketi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hevsel Bahçelerinde ağaç kıyımı yaşandığını duyurdu. Hareket’ten yapılan açıklamada, “2014 yılında 10 bin ağacın fermanın verildiği bölgede (Hevsel Bahçeleri ile Dicle Üniversitesi) tepkiler nedeniyle 9 bin 300 ağaç kesilmekten kurtulmuştu. Ancak, bugün çevre aktivistleri ve ekoloji derneği olarak aynı bölgede yaptığımız incelemelerde 2014’teki gibi ağaç kıyımın olduğunu gördük ve bunu fotoğrafladık. Yine ‘Kuru ağaç ve budama yapıyoruz’ bahanesine sığınarak karanlık senaryonun startı verilmiş” denildi. 

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklenen Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Hevsel Bahçelerinde ağaç kıyımı yaşandığı belirtildi. Kesilen ağaçlara ilişkin fotoğraf paylaşan Ekoloji Hareketi, kıyıma tepki gösterdi. 

“Karanlık senaryonun startı verilmiş”

Ekoloji Hareketi tarafından yapılan paylaşımda, “2014 yılında 10 bin ağacın fermanın verildiği bölgede (Hevsel Bahçeleri ile Dicle Üniversitesi) tepkiler nedeniyle 9 bin 300 ağaç kesilmekten kurtulmuştu. Ancak, bugün çevre aktivistleri ve ekoloji derneği olarak aynı bölgede yaptığımız incelemelerde 2014’teki gibi ağaç kıyımın olduğunu gördük ve bunu fotoğrafladık. Yine ‘Kuru ağaç ve budama yapıyoruz’ bahanesine sığınarak karanlık senaryonun startı verilmiş. Gündüz gözden ırak yerlerde kestikleri ağaçları akşam gizlice alandan uzaklaştırıyorlar.  2014 yılında tepkilerden dolayı kesemedikleri 9 bin 300 ağacı yavaş yavaş ve gizliden gizliye kesmeye çalışanlar şunu iyi bilmelidir ki; Bu kent sahipsiz değildir. Konuyu yakından takip ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x