Son 10 yıldır en iyi tedavi! Ananastan yapıldı, yanığı 4 saat içinde iyileştiriyor

New York’taki bir yanık merkezinde doktorlar yakın zamanda yanık tedavisi için satışa sunulan tıbbi kremi kullanmaya başladı. Acil tıp doktoru Dr. Adam Singer’a göre bu son 10 yıldır başvurulan en iyi tedavi yöntemlerinden biri.

Singer, cerrahi yanık tedavisini şu sözlerle ifade ediyor:

“Yanık dokusunun kanadığı normal dokuya gelinceye kadar sıralı dilimler kesiyorsunuz ve ardından üzerine deri grefti koyuyorsunuz”

Kullanılan tıbbi krem ise içerisinde bolca ananas meyvesi içeriyor. Ananas saplarından elde edilen bromelain enzimi, hastaların cerrahi işleme ihtiyaç duyma olasılığını düşürüyor. Singer bu kremin yanığa uygulandığında 4 saat içerisinde mucizelere tanık olduğunu belirtiyor.

Bu tıbbi krem 4 saat içerisinde yanık dokusunun tamamını ortadan kaldırarak doktorların yanığın hangi derinlikte olduğunu anlamasına yardımcı oluyor. Çözüm sürecini pratikleştiren bu buluş birçok olanak sağlıyor.

Singer, ananas içerikli kremin kullanımı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Denemeler sırasında ve farklı vakalarda kremi uyguladığımızda yanığın o kadar da derin olmadığını gördük ve bu da hastanın deri donör alanına ihtiyaç duymadan kendiliğinden iyileşmesini sağladı”

Aynı zamanda Adam Singer, kremin yaralanmaların hemen ardından kullanıldığında yanık probleminin derinliğini hemen anlayabileceklerini belirtti. Klinik deneylerde araştırmacılar krem kullanımının hastaların ameliyat olasılığını yüzde 72’den yüzde 4’e düşürdüğünü aktardı.

Ananasın içerisindeki faydalı enzimler birçok kişinin cilt problemlerinin pratik bir şekilde çözülmesine, atlatılmasına yol açıyor. Dr. Adam Singer bu fayda hakkında “Temelde cerrahi bir hastalık, ameliyathane yerine yatak başında tedavi edilen tıbbi bir hastalığa dönüştürüldü” diye belirtiyor.

Cildinde üçüncü derece yanıklar oluşan 53 yaşındaki New York’lu bir hastanın kullanılan tıbbi krem sayesinde yara derinliğinin ne kadar derin olup olmadığı kısa sürede anlaşılmış oldu. Doktorlar, normal şartlarda bu analizin birkaç gün süreceğini söylüyor.

Ananas jeli, canlı olmayan dokuları aşındırarak tedavi türünün kısa sürede belirlenmesini ve yanıkların daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. 53 yaşındaki hasta bu sayede sadece 2 hafta içerisinde taburcu edilmiş.

Kullanılan ananas içerikli krem hakkında alanında uzman olan birçok kişi, olumlu değerlendirmelerde bulundu. Cansız yanık dokularını yumuşatan başka jeller mevcut olsa da işe yaramaları birkaç hafta sürüyor.

Kullanılan ilaç şu an için belirli bir yanık derinliğine sahip yetişkinler için onaylanmış durumda. Yüz ve cinsel organ dışında vücudun her yerinde kullanılıyor. İlaç belirtileri arasında bölgenin şiddetli ağrısı yer alıyor.

Ancak ağrı semptomu kişiden kişiye farklılıklar barındırıyor. Doktorlar her insanın krem için verdiği tepkinin farklı olduğunu, bazı durumlarda ağrıyı azaltmak için ağrı kesici kullanılabildiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x